چگونه می توان تصویر دوربین مدار بسته را از طریق اینترنت منتقل کرد؟
چگونه می توان سرعت انتقال تصویر را افزایش داد؟Dual Streaming چیست؟ انتقال تصویر روی شبکه
امروزه یکی از مهمترین مزایای سیستم های مدار بسته (CCTV) امکان انتقال تصویر از طریق شبکه است. اکثر استندالون (DVR) های های نسل جدید دارای یک وب سرور داخلی هستند و به شما این امکان را می دهند که از هر نقطه از دنیا از طریق شبکه تصاویر استندالون را بر روی صفحه ی مرورگر کامپیوتر خود مشاهده کنید.همچنین بسیاری از استندالون ها این امکان را به شما می دهند که تصاویر را به طور همزمان از چندین نقطه مختلف مشاهده کنید.تمام این قابلیت ها نیاز به بسترهایی برای اجرا دارند که مهمترین آنها وجود پهنای باند کافی بر روی شبکه است.سرعت انتقال تصویر
امروزه که کیفیت دوربین ها رو به افزایش است نیاز به پهنای باند بیشتر برای انتقال تصاویر ، بیشتر از قبل احساس می شود.یک رشته ی تصویر (Video Stream) با کیفیت متعارف نیاز به پهنای باندی در حدود 500Kbps دارد، تصور کنید برای 16 دوربین مدار بسته (CCTV) با این کیفیت چه پهنای باندی مورد نیاز است! فراهم کردن چنین پهنای باندی بر روی شبکه محلی بسیار ساده است اما بر روی شبکه اینترنت کار نسبتا دشواری است. حال این سوال بوجود می آید که با این شرایط چگونه می توان تصاویر را به راحتی از طریق اینترنت منتقل کرد؟!برای حل این مشکل از فرمت های مختلفی برای ضبط ، پخش و انتقال استفاده می شود. به عنوان مثال از فرمت D1 و یا MJPEG که کیفیت بالاتری دارد برای انتقال تصویر در شبکه ی محلی و از فرمت MPEG4 و یا CIF که کیفیت کمتری دارد و پهنای باند کمتری هم اشغال می کند ، برای انتقال تصویر از طریق اینترنت استفاده می شود. این فرمت های مختلف انتقال تصویر را اصطلاحات Sub Stream می نامند.تکنولوژی Dual Stream چیست؟
اکثر DVR ها برای انتقال تصویر فقط از یکی از فرمت های انتقال تصویر (Video Streams) استفاده می کنند (یعنی در یک لحظه فقط یکی از این دو فرمت قابل استفاده است).بنابراین امکان مشاهده تصاویر به طور همزمان هم از طریق شبکه محلی (Local Network) با کیفیت بالا و هم از طریق شبکه اینترنت وجود نخواهد داشت.برای حل این مشکل در برخی از دی وی آر ها از تکنولوژی به نام Dual Streaming استفاده شده است. این تکنولوژی به DVR این امکان را می دهد که تصاویر را به طور همزمان در یک لحظه هم با کیفیت بالا برای شبکه محلی و هم با کیفیت پایین تر برای شبکه اینترنت ارسال کند. این تکنولوژه را در اصطلاح  Dual Codec هم می نامند

آموزش انتقال تصویر
آموزش انتقال تصویر ؛ انتقال تصویر برای دوربین مداربسته بستگی به نوع تجهیزات مورد استفاده در محل نصب پروژه دارد. من در این مقاله در مورد نوع متداول که معمولاً در ایران بیشتر کاربرد دارد و استفاده از دستگاه ضبط تصاویر یا DVR می باشد و مخصوص دوربین مداربسته آنالوگ است صحبت می کنم. در گذشته بدلیل گران بودن دستگاه ضبط تصاویر DVR از کارت DVR که بر روی یک دستگاه کامپیوتر نصب می شد استفاده می گردید ولی بدلیل کاهش قیمت دستگاه DVR دیگر استفاده از آن منسوخ گردیده است.
حال روش انتقال تصویر با توجه به استفاده از دستگاه ضبط تصاویر توضیح داده می شود. قابل ذکر است انتقال تصویر از طریق ADSL مورد بحث می باشد که البته در موارد دیگر نیز بسیار شبیه این موضوع خواهد بود.
مرحله اول آموزش انتقال تصویر :
درخواست IP Static از شرکتی که اینترنت ADSL خود را از آنجا تهیه کرده اید.
IP Static چیست؟ یک شناسه یکتا و غیر قابل تغییر است که به شما امکان می دهد درصورتیکه آن را روی دستگاه خود قرار دهید؛ بر روی اینترنت و در هر کجای دنیا که هستید به آن دسترسی داشته باشید.
مرحله دوم:
پیش فرض این است که کامپیوتر شما با مودم ADSL ارتباط دارد و دارای اینترنت می باشد.
طبق شکل زیر که شاید در دستگاه های ضبط تصاویر می تواند مقداری متفاوت باشد به بخش Network یا شبکه دستگاه می رویم.
 
 
 
در این بخش نوع ارتباط یا دریافت IP را Static انتخاب می کنیم.
در بخش IP Address آی پی که از رده یا رنج مودم ADSL شماست، قرار می دهیم.
IP Address: 192.168.10.10
Subnet mask: 255.255.255.0
در بخش Default Gateway یا دروازه ورود و خروج اطلاعات، دقیقا همان IP مودم( ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۱) را قرار می دهیم. این به آن معناست که برقراری ارتباط دستگاه ضبط تصاویر با اینترنت از طریق مودم شما صورت خواهد پذیرفت.
درصورتیکه این مرحله با موفقیت صورت بگیرد، در داخل شبکه شما دستگاه DVR ارتباط داردیعنی اگر در IE یا اینترنت اکسپلورر خود http://192.168.10.10 را وارد کنید می بینید که به دستگاه DVR خود وصل می شوید.
 
 
مرحله سوم:
در مرحله قبل فقط از داخل شبکه خود می توانستید دستگاه DVR خود را ببینید.
حال با یک تنظیم کوچک اما مهم طبق شکل زیر دستگاه شما برروی اینترنت نیز قابل مشاهده خواهد بود.
به مودم ADSL خود وصل شوید. یعنی http://192.168.10.1 را در IE خود وارد کنید.
این بخش در مودمهای مختلف می تواند متفاوت باش. به بخش Firewall یا NAT رفته و دنبال گزینه ایی به نام DMZ بگردید.
آنرا فعال کنید و پس از فعال شدن از شما IP می خواهد IP دستگاه DVR خود را برای انتقال تصویر وارد کنید.
مثال: ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۱۰
DMZ این امکان را به شما می دهد که هر درخواستی که از اینترنت به IP Static شما بیاید به دستگاه ضبط تصاویر شما منتقل کند.
حال برای مشاهده انتقال تصویر خود فقط کافیست IP دریافتی از شرکتی که اینترنت آز آن گرفته اید که در مرحله اول توضیح داده شد را در IE خود وارد کنید.
مثال: http://95.211.201.48
 
 

برچسب ها:

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته،تکنولوژی دوآل استریم،تکنولوژی انتقال تصویر،سیستم انتقال تصویر،شبکه محلی،استندالون،استندالون های،سرعت انتقال تصویر،نحوه انتقال تصویر،بهترین دی وی آر برای انتقال تصویر،تکنولوژی برتر انتقال تصویر