دوربین های مداربسته

دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت بوده و قابلیت جابجایی ندارد و نام اختصاری آن CCTV می باشد. به این صورت که دوربین های مداربسته سیگنال تصاویر را به یک یا تعداد مشخصی مانیتور یا نمایشگر ارسال می کند.

تاریخچه دوربین های مداربسته

برای اولین بار دوربین مداربسته در سال 1942 می...

دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت بوده و قابلیت جابجایی ندارد و نام اختصاری آن CCTV می باشد. به این صورت که دوربین های مداربسته سیگنال تصاویر را به یک یا تعداد مشخصی مانیتور یا نمایشگر ارسال می کند.

تاریخچه دوربین های مداربسته

برای اولین بار دوربین مداربسته در سال 1942 میلادی بابت مشاهده عملکرد پرتاب موشک های V2 توسط شرکت زیمنس آلمان طراحی و نصب شد. مسئول نصب این پروژه دوربین مداربسته یک مهندس آلمانی بنام والتر بروچ می باشد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در امریکا نیز مربوط به سال 1973 میلادی می باشد. این دوربین های مداربسته در میدان تایمز نیویورک به منظور ثبت و جلوگیری از جرایم نصب شد که با مشکلاتی مواجه شد که در کاهش جرائم نقش چشمگیری ایفا نکرد. تا اینکه سرانجام در سال 1980 در سراسر امریکا در سطح گسترده ای دوربیین های مداربسته در مراکز عمومی نصب و بکار گرفته شد و این نتیجه گیری بدست امد که استفاده از دوربین های مداربسته راهی به صرفه تر از بکارگیری نیروی انسانی پلیس برای ثبت تخلفات می باشد. سرانجام به تدریج بسیاری از حرفه ها و مشاغل نیز به استفاده از دوربین های مداربسته روی آوردند.

اولین دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته

با قابلیت ضبط بعد از شناسایی حرکت در سال 1990 وارد بازار و صنف پروژه های ساختمانی، مدارس، مراکز عمومی، ... افزایش داده شد و تنها ایرادی که در ان زمان در نصب این دوربین های مداربسته وجود داشت این بود که دستگاه های ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تا حد زیادی از نظر حجم ذخیره تصاویر دوربین مداربسته و همینطور قابلیت ها بسیار محدود بود.

در کشور انگلستان نیز استفاده از دوربین های مداربسته متداول بود.

بطور کلی در دهه میلادی بین 1990-2000 در بسیاری از کشورها استفاده از سیستم امنیتی دوربین های مداربسته بسیار رواج یافت.

نکاتی جالب در خصوص دوربین های مداربسته که شاید نمی دانید

در سال 1942 میلادی اولین دوربین مداربسته طراحی و ساخته شد. اما تقریبا 18سال طول کشید تا استفاده از دوربین های مداربسته در بین مردم رونق بگیرد. در همان سال 1942 میلادی اولین دوربین مداربسته بر روی موشک ساخته شد که هدف از طراحی و نصب این دوربین مداربسته مشاهده روند راه اندازی موشک بود.

والتر بروچ اولین مهندس آلمانی وطراح دوربین مداربسته در سطح جهان بود.

از دوربین های مداربسته به عنواان نخستین حوزه در صنعت بانک و موسسات مالی و اعتباری استفاده شد.

در سال 1996 AXIS اولین دوربین مداربسته IP  جهان را ساخت و می توان به عنوان اولین تولید کننده دوربین مداربسته تحت شبکه  IP از او یاد کرد.

در کشور انگلستان از دوربین های مداربسته در تیراژ بالایی استفاده می شود و توسط دولت انگلستان استفاده از سیستم امنیتی دوربین مداربسته به شدت در دستور کار قرار داده شده است. تقریبا بیش از 5 میلیون دوربین مداربسته در انگلستان نصب شده که بطور تقریبی تصور کنید که به ازای هر 10نفر یک دوربین مداربسته در سطح کشور انگلیس نصب شده است.

به گفته یکی از موسسات امنیتی بین المللی در حدود 70 در صد آمار کلاهبرداری، جرم و جنایت به دلیل نصب سیستم امنیتی دوربین های مداربسته کاهش یافته است.

از مهمترین اصولی که در نصب سیستم امنیتی دوربین مداربسته باید به کار گرفته شود این است که حتما برچسبی مبنی بر وجود دوربین مداربسته در ان مکان وجود داشته باشد تا افراد از وجود آن مطلع و آگاه باشند.

کاربردهای دوربین مداربسته

کاربرد عمده و اصلی دوربین مداتربسته در سییتم های حفاظتی می باشد. اما فقط کاربردهای دوربین مداربسته به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود. کاربردهلایی از قبیل دوربین های مداربسته پلیسی، دوربین های مداربسته نظامی، دوربین های مداربسته صنعتی، دوربین های مداربسته فضایی، دوربین های مداربسته کنترل ترافیک ارتباطات ویدیویی و تصویربرداری نامحسوس.

جلوگیری از ارتکاب جرایم توسط دوربین های مداربسته

برای جلوگیری از ارتکاب جرائم استفاده از دوربین های مداربسته بسیار تاثیرگذار بوده بطوری که طبق اخرین تحقیقات آماری از کلان شهرهای امریکا و انگلیس نشان داده شده. بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها 52% از جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها 22% و در مراکز عمومی و فروشگاه ها 46% بوده است.

کاربرد صنعتی توسط دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته در کارخانه ها

در برخی از کارخانه ها و کارگاه های صنعتی تحت شرایط خطرناک و دشوار عملیاتی را انجام می گیرد. بذیهی است نظارت بر کارکرد این پروسه ها بصورت مستقیم امکان پذیر نیست و خطر مالی و یا جانی به همراه دارد. در اینجاست که دوربین های مداربسته به کار می آید.

دوربین های مداربسته صنعتی در انواع و کارایی هه ی مختلف بر خط تولید نظارت می کنند و نوع دیگربی از دوربین های مداربسته به درجه حرارت حساس و در هر مرحله ای از فرایند درجه حرارت را اندازه گیری می کنند. 

کنترل ترافیک توسط دوربین های مداربسته

در اکثزر کشورهای جهان از دوربین های مدتاربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. تحت نظارت قرار دادن تصادفات توسط دوربین های مداربسته از حداقل کاربردهای دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه  و شناسایی جرایم رانندگی می باشد.

یکی دیگر از کاربردهای دوربین های مداربسته ترافیکی کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و بزرگراه ها و ارسال اطلاعات از طریق GPS به رانندگان که قصد عبور از مسیر را دارند.

شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله دستاوردهای دوربین مداربسته می باشد.

امنیت نقل و انتقالات توسط دوربین های مداربسته

در نقل و انتقالات عمومی از دوربین های مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر از خارج از دید بودن محل بوجود بیاید استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین های مداربسته برای کنترل درب های ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و یا قطارهای داخل شهری استفاده می شود.

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال:

دوربین های مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته دیجیتال یا AHD

دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP

دوربین های دو منظوره

دوربین های مداربسته آنالوگ

اولین نسل دوربین های مداربسته، دوربین های مداربسته انالوگ می باشد که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.در این نوع دوربین های مداربسته، صدا و تصویر هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند. کیفیت این نوع دوربین های مداربسته همانطور که از نامشان پیداست از امواج انالوگ طبعیت می کنند و لازم به ذکر است که امواج دوربین های مداربسته آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. برای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ باید از سیستم های دیجیتال کمک گرفت. یعنی تصاویر انالوگ به دیجیتال تبدیل شود تا در بازبینی دوربین های مداربسته تصاویری با کیفیت و رزولوشن بیشتری را شاهد باشیم. بابت ضبط تصاویر دوربین های مداربسته انالوگ از سیستم ضبط تصاویر دیجیتال استفادخه می شود.

دوربین های مداربسته انالوگ ازر نظذر قیمت پایین تر از دوربین های مداربسته دیجیتال یا دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشند. امروزه بازار به سمت دوربین های مداربسته دیجیتال پیش رفته است و برخی سازمان ها نیز از دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده می کنند اما سرعت جایگزینی نسل قبلی دوربین های مداربسته با نسل جدید دورربین های مداربسته دیجیتال یا دوربین های مداربسته تحت شبیکه کند می بشد.

دوربین های مداربسته دیجیتال (FULL HD)

دوربین های نمداربسته HD یا رزولیشن بالا مطابق با نیازهای صنایع طراحی شده و این نوع دوربین های مداربسته قادر است تصاویر یا فیلم های غیر فشرده دیجیتال با رزولیشنو کیفیت بالا را از طریق کابل کواکسیال یا تصویر نقطه به نقطه انتقال دهد. در واقع دوربین های مداربسته HD استاندارد ثابتی از رزولیشن نیست و در آن انواع متفاوتی از استاندارد HD وجود دارد که می توان گفت مهمترین آن ها دارای رزولیشن 720P, 1080P, 1440P می باشد.

نقش اصلی دوربین های مداربسته HD حفاظت و نظارت از طریق تصاویر و فیلم های P780  تا 1080P را از طریق کابل های دوربین های مداربسته RG59 یا کواکسیال انتقال می دهد. معمولا دوربین های مداربست دارای رزولیشن  1080P را با نام دوربین مداربسته FULL HD می شناسند. داشتن رزولیشن یا کیفیت دوربین های مئداربسته HD و همچنین تعداد پیکسل های زیاد از مهمترین مزایای دوربین های مداربسته  HD و دیجیتال می باشد. دوربین های مداربسته HD قادرند منطقه گسترده تری را پوشش دهند و افراد را شناسایی کنند.

در نظر داشته باشید که در بازار زمانی که صحبت از دوربین های مداربسته  HD می شود منظور همان دوربین های 1مگاپیکسلی است که می توان در هر کدام از دسته های  HD و IP قرار گرفته باشند

انواع دوربین های مداربسته دیجیتال یا FULL HD

دوربین مداربسته AHD

دوربین های مداربسته HDTVI

دوربین های مداربسته HDSDI

دوربین های مداربسته   HDCVI

دوربین های مداربسته AHD 

از بزرگترین مزایای دوربین های مداربسته دیجیتال یا AHD می توان به قیمت مناسب آن ها اشاره نمود.

 

دوربین های مداربسته HDCVI

این نوع دوربین های مکداربسته ارز تکنولوژی خوبی برخوردار است. دوربین های مداربسته HDCVI با دوربین های استاندارد انالوگ D1 و رزولیشن 960 کاملا سازگار است. در دوربین های مداربسته 1080P و همچنین 720P هر دو تقویت می شوند. مسیرهای کابل های دوربین مداربسته  HDCVI را می توان همانند دوربین های منداربسته استاندارد با استفاده از ویدیو بالون در کتابل CAT5 ساخت.

دوربین های مداربسته HDSDI

این دوربین ها اولین تکنولوژی آنالوگ HD است و از بستر کواکسیاتل برای انتقال تصویر این دوربین ها استفاده می شود

دوربین های مداربسته  HDSVI

مشکلات سازگاری حتی در خانواده دوربین های مداربسته HDSVI نیز مشاهده می شود. به عنوان مثال دوربین های 720P با دوربین های 1080P سازگار نبوده و در اصل دو نسل مختلف می باشند.

دوربین های مداربسته IP یا تحت شبکه

یک سیستم دوربین مداربسته  IP یا تحت شبکه شامل تعدادی دوربین های مداربسته است.

در واقع جدیدترین نسل دوربین های مداربسته IPیا تحت شبکه می باشد که مورد استقبال خوبی در بازار جهانی قرار گرفته است.این نوع دوربین های مداربسته از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کند.یعنی برخلاف دوربین های مداربسته انالوگ این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کند.

از مزایای دوربین های مداربسته IP یا تحت شبکه می توان به کیفیت خوب و بالا، تمام دیجیتال، امکان استفاده بهینه از کابل های اتصالی، امکان ارسال همزمان تصویر، صدا، و برق دربستر شبکه و امکان ارسال بیسیم با امنیت و کیفیت بالا استفاده نمود

برای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP نیاز به دی وی ار یا دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته نیست. بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه را ایجاد کرده و داده های دوربین  IP را ذخیره می کند کافی ست. بدین منظور دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته IP یا تحت شبکه به نام NVR مورد استفاده قرار می گیرد.

اولین دوربین مداربسته  IPیا تحت شبکه در سال 1996 توسط کمپانی AXIS معرفی شدند.

دوربین های مداربسته دومنظوره

این دوربین ها در واقع دوربین های مداربسته انالوگی هستند که خروجی شبکه نیز در ان ها تعبیه شده است. کیفیت این دوربین های مداربسته انالوگ بوده و امکان استفاده از ان ها بصورت دوربین مداربسته انالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP وجود دارد.

استفاده از این دوربین ها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع انالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهر

. دوربین مداربسته دام(DOM)

.دوربین مداربسته صنعتی

. دوربین مداربسته IR

. دوربین مداربسته مینیاتوری

. دوربین مداربسته اسپید دام یا چرخشی

 

دوربین مداربسته دام:

دوربین های مداربسته دام دارای تنوع کیفی بسیاری به بازار عرضه می شوند. کلمه دام DOM به معنی گنبد می باشد.

درواقع دوربین های مداربسته دام به معنای دوربین های گنبدی شکل می باشند. این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی متفاوتی در بازار وجود دارند.

از مزایای دوربین های مداربسته دام می توان به ظاهر زیبا و جمع و جور و مقرون به صرفه بودن اشاره کرد.

این نوع دوربین های مداربسته زیبا و مناسب برای مکان های با طراحی خاص تولید می شوند

از انواع دوربین ها ی مداربسته دام نیز دوربین های مداربسته اسپید دام می باشد که به کاربر این اجازه را می دهد که منطقه دید گسترده تری را تحت پوشش قرار دهند.

 

دوربین های مداربسته صنعتی:

با توجه به مقاومت بسیار بالای دوربین های مداربسته بولت نسبت به شرایط نامناسب جوی مانند رطوبت و گرد و غبار، این نوع از دوربین های مداربسته را دوربین های مداربسته صنعتی می نامند.

دوربین های مداربسته صنعتی می توانند در کنار تجهیزات و ماشین های خطرناک و حساس نصب شده و به صورت اتوماتیک وسایل امنیتی را کنترل نمایند. همه روزه امکانات جدیدی از این نوع دوربین های مداربسته و سیستم های نظارتی صنعتی به بازار عرضه می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

از امکانات و مزایای دوربین مداربسته صنعتی می توان به دید در شب مناسب در مکان های تاریک، امکان زدن دیجیتال و اپتیکال، ضد آب بودن، زون فوکوس اتوماتیک، لنزهای وریفوکال و کیفیت رزولیشن بالا اشاره نمود.

 

دوربین های مداربسته IR

دوربین های مداربسته  IR به دوربین هایی گفته می شود که از نور مادون قرمز و تعدادی ال ای دی که در اطراف لنز قرار می گیرد و با تاریک شدن هوا و یا در محوطه های تاریک بطور اتومات فعال شده را دوربین های مداربسته  IRیا  ال ای دی دار می گویند.

 

دوربین های مداربسته مینیاتوری

معمولا در محیط هایی که نیاز به مشاهده تصاویر بصورت غیرمحسوس می باشد از این نوع دوربین های مداربسته استفاده می شود. کاربرد نوع دیگر این دوربین های مداربسته در مکان هایی می باشد که ممکن است طی یک فعالیت صنعتی امکان دسترسی و مشاهده برخی از سمت های فرایند وجود نداشته باشد. در این شرایط دوربین مداربسته مینیاتوری به علت اندازه کوچکی که دارد گزینه مناسبی برای آن قسمت از فرایند می باشد.

 

دوربین های مداربسته اسپیددام، چرخشی یا  PTZ

دوربین های مداربسته اسپید دام یا  PTZ به دوربین هایی که قابلیت چرخش بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک را دارند گفته می شود بصورتی که با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته می توانید دوربین های مداربسته اسپیددام را به هر جهت که می خواهید چرخانده و در هر نقطه ای که می خواهید زوم کنید.

در دوربین های مداربسته اسپیددام چرخشی یا PTZ موتوری تعبیه شده که باعث شده نسبت به سایر دوربین های مداربسته قیمت بالاتری داشته باشند

تجهیزات دوربین های مداربسته

در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین های مداربسته می پردازیم.

 

 DVRدی وی آر (DIGITAL VIDEO RECORDING)

دی وی آر دستگاه ضبط تصاویر است که تصاویر آنالوگ و فول اچ دی را از دوربین های مداربسته دریافت کرده و پس از تبدیل آن ها به داده های دیجیتال ضبط می کند. متداول ترین نوع حافظه مورد استفاده در این دی وی ارهای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته هارد دیسک های معمولی هستند که با توجه به تعداد کانال های دریافتی دستگاه دی وی آر از تعداد مختلفی هارد دیسک پشتیبانی می کند.

دستگاه دی وی آر به دو دسته تقسیم می شود:

استندالون

این نوع دستگاه قابلیت ضبط و نمایش تصاویر را با استفاده از نمایشگر برای کاربر فراهم می کند.

 

PC-BASED یا کارت دی وی آر:

یک نوع کارت ضبط و پخش تحت سیستم عامل است که بر روی رایانه نصب می شود.

قابلیت های دستگاه دی وی آر یا ضبط تصاویر دوربین های مداربسته

ضبط تصاویر دوربین مداربسته

اتصال دستگاه دی وی ار به شبکه

امکان بازبینی تصاویر

نمایش تصاویر دوربین های مداربسته بر روی شبکه

کنترل دوربین های گردان یا PTZ

هشدار قطع یا خرابی دوربین

قابلیت حسگر حرکت

زبان های منوی سیستم فارسی انگلیسی و ... می باشد

 

طبقه بندی دی وی ار بر اساس تعداد کانال

دی وی ارها یا دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته می توانند ز نظر تعداد ورودی و خروجی کانال تصاویر و یا صدا به دستگاه های 4-8-16-32-64 و ... کانال تقسیم شوند.

 

طبقه بندی دی وی ار یا دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته بر اساس رزولیشن

CIF: رزولیشن 360*240

D1 : رزولیشن 720*480

FULL D1

 W D1یا 960H

FULL W D1

AHD : نسل جدید دی وی ارها و دوربین های مداربسته ات که کیفیت تصاویر ان ها  HD یا  FULL HD می باشد.

 

 

 NVR: دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته IP (NETWORK VIDEO RECORDER)

همانطور که می دانیم سیستم های دوربین مداربسته دو دسته اند. آنالوگ یا دیجیتال و تحت شبکه

در سیستم های دوربین های مداربسته آنالوگ یا دیجیتال از دی وی ار یا کارت های نرم افزاری برای ضبط و پردازش اطلاعات استفاده می شود.

دستگاه NVRرا به ساده ترین نحو می توان معادل سرور در سیستم های مداربسته تحت شبکه قلمداد نمود.

NVR تمامی وظایف دی وی ار را در سیستم های مداربسته تحت شبکه بر عهده دارد.

در کنار آن می توان در صورت  POE بودن از این دستگاه به عنوان منبع تغذیه دوربینهای مداربسته تحت شبکه نیز استفاده نمود.

 

قابلیت های NVR یا دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه:

ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه متصل به NVR

ایجاد امکان مشاهده تصاویر بصورت یکپارچه

ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر

تغذیه دوربین های مداربسته در صورت  POE بودن دوربین های مداربسته و NVR

 

هارد یا ضبط تصاویر دوربین مداربسته

هارددیسک وسیله ای است که در داخل دی وی ار قرار گرفته و قابلیت نوشتن اطلاعات یا ثبت تصاویر و خواندن اطلاعات یا دسترسی به تصاویر و بازیابی تصاویر دوربین های مداربسته را دارد.

همانطور که می دانید دستگاه دی و.ی ار یا NVR وسیله ای برای دریافت تصاویر دوربین های مداربسته بصورت باسیم یا بیسیم می باشد. که هر دستگاه برای ضبط تصاویر به هارددیسک نیاز دارد.

از مزایای استفاده از هارد بجای لوازم الکترونیکی داشتن فضای زیاد می باشد.

واضح است که هرچه تعداد دوربین های مداربسته و زمان فیلم ضبط شده بیشتر باشد به فضای بیشتری بابت ذخیره سازی نیاز خواهد بود. در دی وی ار یا NVR با فعال نمودن مکانیزم تشخیص حرکت می توان زمان ضبط تصاویر را کاهش داد.

 

آداپتور یا منبع تغذیه دوربین های مداربسته:

سیستم دوربین های مداربسته از قسمت ها و تجهیزات مختلفی تشکیل شده است. دوربین مداربسته، دستگاه ضبط کننده تصاویر دوربین های مداربسته یا دی وی ار یا NVR، یا هارددیسک، کابل اتصالات جانبی و آداپتور(منبع تغذیه) دوربین مداربسته.

برای استفاده از دوربین های مداربسته باید از برق 12 ولت استفاده کرد. برای این کار باید از آداپتور استفاده شود.

آداپتوریا منبع تغذیه دوربین های مداربسته برق 220 ولت را به 12 ولت تبدیل می کند.

تجهیزات دوربین مداربسته دآنالوگ و دیجیتال

دوربین مداربسته

DVR یا دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته

هارد

منبع تغذیه یا اداپتور

فیش  BNC

کابل تصویر کواکسیال  RG59 یا ترکیبی

 

تجهیزات دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه

دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه

NVR یا دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه یا  IP

منبع تغذیه یا اداپتور در صورت عدم استفاده از  PUE

سوکت شبکه

کابل شبکه

سوئیچ

دوربین های مدار بسته موجود در بازار دارای تنوع بسیار زیادی می باشند که این تنوع باعث سده است دوربین های مدار بسته دارای دسته بندی های متفاوتی باشند دوربین های مدار بسته را بر اساس شکل ظاهری و تکنولوژی ساخت و محل های مورد استفاده و ... می توان دسته بندی نمودهنگام انتخاب  دوربین مدار بسته جهت محل مورد نظر خود بهتر است از این دسته بندی ها آگاهی کافی داشته باشید

دسته بندی دوربین های مدار بسته براساس شکل ظاهری و یا نحوه نصب

دوربین های مدار بسته موجود در بازار دارای شکل ظاهری و نحوه نصب مختلف می باشند که در زیر آنها را بیان نموده ایم

1- دوربین های بولت یا دیواری : همان طور که از نام این دوربین ها مشخص می باشد این دوربین ها ی مدار بسته بولت یا دیواری دارای یک پایه می باشند که به شما امکان می دهند دوربین را به دیوار نصب نمایید

2-دوربین های دام یا سقفی : همان طور که از نام این مدل دوربین مداربسته  نیز مشخص می باشد  دوربین ها ی دام یا سقفی مناسب جهت نصب روی سقف می باشند

در هر نصب دوربین مداربسته   شما یک مدل از این دوربین های بولت یا دام یا ترکیبی از هر دوی این دوربین ها ی بولت و دام را می توانید داشته باشید که بسته به نوع نیاز خود می توانید یک مجموعه دوربین مدار بسته شامل دوربین بولت یا دوربین دام یا ترکیبی از هر دو مدل دوربین سقفی یا دیواری را انتخاب نمایید

دسته بندی دوربین های مدار بسته براساس تکنولوژی ساخت

دوربین های مدار بسته را بر اساس تکنولوژی ساخت به چند مدل می توان تقسیم کرد که در زیر توضیح داده شده است

1- دوربین مدار بسته آنالوگ CCD : این مدل دوربین های مدار بسته جز اولین دسته های دوربین های مدار بسته ارایه شده به بازار هستند  و از تکنولوژی آنالوگ جهت تصویر برداری استفاده می نمایند برد داخلی این دوربین ها دارای یک سنسور CCD می باشد قیمت پایین این مدل دوربین مدار بسته و نیز طول عمر بالا از خصوصیات بارز این مدل دوربین مداربسته می باشد

2-دوربین مدار بسته DIS :بعد از دوربین های مدار بسته آنالوگ CCD دوربین های مدار بسته DIS وارد بازار شدند که دوربین های مداربسته DIS  از کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین های مدار بسته  آنالوگ CCD برخوردار بودند البته نوع سنسور حسگر تصویر و مدارات الکترونیکی و تکنولوژی پردازش تصویر در این مدل با دوربین های مدار بسته آنالوگ CCD نیز تفاوت دارد از سوی دیگر در دوربین های مدار بسته DIS  مدار IR CUT نیز به مدار اضافه گردید

3-دوربین مدار بسته AHD :پس از دوربین های مدار بسته DIS با پیشرفت تکنولوژی دوربین های مدار بسته AHD به سرعت وارد بازار شدند و با قیمت مناسب و طول عمر  طولانی و کیفیت تصویر بالا توانستند از استقبال خوب خریداران برخوردار شوند این دوربین ها ابتدا با کیفیت تصویر 1 مگا پیکسل به بازار عرضه شدند اما به علت استقبال خریداران به مرور زمان دوربین های AHD با کیفیت تصویر 1.3 مگا پیکسل 2 مگا پیکسل 3 مگا پیکسل 4 مگا پیکسل و .... نیز به بازار عرضه شدند هر چقدر مگاپیکسل های تصویر بالاتر باشد وضوح تصویر بالاتر خواهد بود و شما تصویر با کیفیت تری را در یافت خواهید نمود و از سوی دیگر هرچقدر که دوربین مدار بسته شما مگا پیکسل بالاتری داشته باشد گرانتر خواهد بود

4-دوربین مدار بسته IP : همزمان با پیشرفت دوربین های مدار بسته از نظر تکنولوژی ساخت و با بهتر شدن کیفیت تصویر دوربین های مدار بسته طراحان دوربین های مدار بسته اقدام به طراحی دوربین مدار بسته IP نمودند که پاسخگوی نیاز های جدید بازار باشند این دوربین ها علاوه بر مدارات سایر دوربین های مدار بسته دارای مدارات جانبی جهت انتقال تصویر از طریق IP  هستند از این دوربین ها ی مدار بسته IP عموما در مکان هایی که کابل کشی مقرون به صرفه نمی باشد و یا اینکه نیاز به شبکه کردن دوربین ها باشد استفاده می شود نحوه عملکرد دوربین های IP و نیز مزایای دوربین های مدار بسته IP در قسمت دوربین های IP به تفضیل بیان شده است

نکته قابل توجه در خرید دوربین مدار بسته  IP این است که دوربین های مدار بسته IP موجود در بازار خود با کیفیت و وضوح تصویر های مختلف از 1 مگا پیکسل به بالا می باشد که هر چقدر مگاپیکسل های تصویر بالاتر باشد وضوح تصویر بالاتر خواهد بود و شما تصویر با کیفیت تری را در یافت خواهید نمود و از سوی دیگر هرچقدر که دوربین مدار بسته IP شما مگا پیکسل بالاتری داشته باشد گرانتر خواهد بود

نکته:

هنگام خرید یک پک دوربین مدار بسته باید دقت نمایید که دوربین های شما از لحاظ تکنولوژی ساخت و کیفیت تصویر با DVR شما همخوانی داشته باشند در غیر این صورت شما تصویر دوربین خود را روی DVR خود نخواهید داشت  یا شما تصویر با کیفیت مناسب را روی DVR دریافت نمی کنید به عنوان مثال اگر دوربین شما با وضوح تصویر 4 مگا پیکسل باشد اما DVR شما بتواند تصویر با کیفیت 2 مگا پیکسل را ذخیره نماید مسلما شما یا تصویر خود را روی DVR نخواهید داشت یا اینکه تصویر دوربین مدار بسته شما دیگر  کیفیت 4 مگا پیکسل را روی DVR خود نخواهد داشت .

شما می توانید جهت دریافت اطلاعات کامل تر جهت انواع دوربین مدار بسته موجود در بازار با کارشناسان فروش ما در شرکت نگهبان سیستم با شماره 02166051812 تماس حاصل نمایید کلیه مشاوره های خرید پک دوربین و DVR مدار بسته به صورت رایگان در این مرکز انجام می شود کارشناسان فنی ما آماده در اختیار قرار دادن کلیه اطلاعات فنی خود در زمینه خرید یک مجموعه کامل دوربین مدار بسته و نصب و راه اندازی دستگاه dvr و دوربین مداربسته و نیز راهنمای نحوه انتقال تصویر روی موبایل یا کامپیوتر به شما خریداران می باشند


پک آماده دوربین مدار بسته قیمت
آموزش نصب دوربین مدار بسته
انتقال تصویر دوربین مداربسته
لیست قیمت انواع دوربین مدار بسته
بهترین دوربین مدار بسته
تجهیزات دوربین مداربسته
لیست قیمت دوربین مدار بسته بی سیم
دوربین مدار بسته چشم ماهی
دوربین مدار بسته قیمت های جدید 
دوربین مداربسته خودرو
دوربین مداربسته مخفی
راهنمای خرید دوربین مداربسته
قیمت دوربین مدار بسته
دوربین مداربسته رم خور
دوربین مداربسته گردان
قیمت دوربین مداربسته رمخور PTZ
دوربین مداربسته رم خور V380
انتقال تصویر دوربین های رم خور وی 380
پک دوربین مداربسته ارزان
پکیج دوربین مداربسته ارزان قیمت

پکیج دوربین مداربسته AHD
پک کامل دوربین مداربسته AHD
فروش پکیج دوربین مدار بسته
دوربین مدار بسته ارزان و با کیفیت
خرید پکیج کامل دوربین مداربسته ارزان قیمت

بیشتر

دوربین های مداربسته 

( 109 محصول وجود دارد )
در صفحه

برچسب‌ها

فروشگاه دیجیتال چشم رله هواتای دزدگیر سیمکارتی نصب دوربین مداربسته 4کانال tld تصویری دید در شب اعلام حریق ماجیکار beam sensor ip ahd بک سنسور چشمی 206 دزدگیر اتومبیل پایه دوربین مداربسته silex home alarm GSM زنوتیک تلفن کننده دستگاه حضور و غیاب دزدگیر منزل پی ال سی نصب classic دزدگیر ماجیکار 5500 فابریک چیرکار استیل من لیزری دزدگیر خانه سیم کارتی دوربین مداربسته PIR لیزر ردیاب آهنربایی واردکننده ساده دوربین اتومبیل جی پی اس بیسیم plc پراید دزدگیر ماهواره ای جدید سایلکس laser GPS Xenotic دزدگیر ماشین پیشرفته فایروال ماتریکس استندلون دزدگیر دوربین مداربسته دید در شب ردیاب ریموت کنترل رله آن و آف دزدگیر بیسیم کنترلر دام کنترل همکار چشم دزدگیر اماکن چشم لیزری ultra tracker چشم خطی مداربسته چشمی دزدگیر اماکن چیتا فک دزدگیر تصویری استیل میت دزدگیر کلاسیک دزدگیر چیتا ردیابی سیمکارتی cctv فروش پک دوربین مداربسته دوربین مدار بسته دی وی آر کلاسیک قیمت ترکر سوکت فابریک MAGICAR کیس بزرگ خودرو اماکن matrix faac استندالون مادون قرمز نرم افزار سامسونگ ردیاب چیرکار ماشین DVR GPS سوکت ریموت chaircar دزدگیر اماکن دزدگیر پراید هاتای ردیاب خودرو اولترا پژو ارزان 4net