دوربین مداربسته ديد در شب چگونه كار مي كنند 

تمامي سيستمهاي دوربین مداربسته ديد شبانه تصوير بهبود يافته الكترونيكي تهيه مي كنند . هرگاه شما نیاز به اجرا یک پروژه نصب دوربین مدار بسته در یک پارکینگ انبار یا مغازه با نور کم در طول روز یا شب باشید شما نیاز به دوربینی پیدا خواهید کرد که دید در شب خوبی داشته باشد این کار شما را از نصب لامپ یا پروژکتور جهت تصویر برداری در شب بی نیاز خواهد کرد يك دوربین مداربسته ديد در شب مانند ساير دوربین های روزانه ، داراي المان اپتيكي همچون لنز ، منشور و آيينه بوده و در كنار هم با در نظر گرفتن اصول اپتيكي خاص خود طراحي و بكار گرفته شده اند . علاوه بر اينها از عنصري بنام سلول تقويت تصوير در دوربينها ی مداربسته بكارگيري شده است . اين عنصر مي تواند امكان مشاهده تصوير را در تاريكي حدود چند هزارم لوكس ( شرايط نور ماه و ستاره ) فراهم نمايد .

در قلب هر سيستم شبانه ابزاري بنام لامپ تشديد كننده نور وجود دارد كه به آن (Light Intesifier Tube ) مي گويند . اين لامپ نور موجود را جمع كرده ( بعضي اوقات نور مرئي و بعضي اوقات نور مادون قرمز ) و نور را به انرژي الكتريكي تبديل مي كند . اين الكتريسيته خيلي كم سپس تقويت شده و تصوير يك صحنه را براي ما نشان مي دهد . مقابل لامپ ( محلي كه تبديل نور به الكتريسيته انجام مي شود ) فتو كاتد ناميده مي شود . قطر فتوكاتد در دوربين ديد در شب 25 ميليمتر استواحد اندازه گیری شدت نوری که دوربین های مدار بسته در آن کار می کنند لوکس LUX می باشد هرچقدر دوربین شما در لوکس کمتری تصویر با کیفیت بالاتری به شما بدهد بهتر است امروزه دوربین هایی با صفر لوکس هم در بازار خرید و فروش می شوند (البته باید مطمئن شوید که واقعا صفر لوکس هستند) که گران قیمت تر از سایر دوربین ها هستند

تمامي سيستمهاي ديد شبانه تك رنگ هستند . به عبارت ديگر رنگهاي گوناگون را نشان نمي دهند و تصاوير را به رنگ سبز تيره نشان مي دهند . علت انتخاب اين رنگ بدليل اين است كه چشم انسان نسبت به اين رنگ حساسيت بيشتري دارد .امروزه بسیاری از دوربین ها مجهز به مدار IRCUT هستند که در شب یک فیلتر رنگی جلوی حسگر تصویر قرار میدهند تا شما تصویر سیاه و سفید اما با کیفیت بالاتری را در شب داشته باشید هنگام خرید یک دوربین دید در شب به تعداد LED های مادون قرمز یا تعداد خط ARRAY برد دید در شب دوربین توجه نمایید برد تحت پوشش تابش نور LED های مادون قرمز باید متناسب با محل نصب و اجرای پروژه شما باشد امروزه کمپانی های مختلف دوربین هایی با مارک های گوناگون و کیفیت دید در شب مختلفی عرضه می نمایندبهترین دوربین دید در شب دوربینی با لوکس کم و نور نامرئی برد IR با برد بیشتر و سطح پوشش بالا می باشد هرگاه شما نیاز به نصب یک دوربین در جای تارک دارید باید برای قسمت دید در شب دوربین تان بیشتر هزینه کنید در غیر این صورت دوربین شما کارایی لازم را نخواهد داشت

دوربينهاي مداربسته ديد در شب (Night Vision System )

شيوه كار دوربين هاي ديد در شب در نتيجه داشتن محدوده اي از نور ، مانند نور مهتاب و ستاره  درحالتPassive  و يا نور مادون قرمز  در حالت Activeمي باشد . اين نور كه از فوتونها ساخته شده است در يك لامپ فوتوني جمع شده و از آنجا فوتونها به الكترون تبديل مي شوند . سپس الكترونها به واسطه الكتريسيته و فرايند شيميايي ، مقدار بسيار بزرگي تقويت مي شوند . الكترونها بعد از آن بسوي يك پرده فسفري جهت نمايان شدن تصوير پرتاب شده و ما مي توانيم از ميان عدسي چشمي دوربين ، تصوير تشكيل شده را كه به رنگ سبز مي باشد مشاهده نماييم .
 

سيستم كار دوربين مداربسته ديد در شب

طرز كار دوربينهاي ديد در شب به دو صورت فعال (Active ) و غير فعال (Passive ) مي باشد .

- حالت فعال (Active )

در اين حالت دوربين با استفاده از نور مادون قرمز (Infrared Radiation ) كار مي كند . طرز كار بدين صورت است كه اشعه مادون قرمز بوسيله يك ليزر ( نا مرئي ) يا نور افكن ( مرئي ) به طرف موضوع مورد نظر فرستاده مي شود و با استفاده از اين نور ارسالي تصوير موضوع را مي توان در دوربين مشاهده نمود.

حالت غير فعال (passive )

در اين حالت كار سيستم دوربين ، تشديد نور حاصله از ستارگان يا ماه مي باشد. در واقع در حالت passive دوربين از خود هيچ گونه پرتو نوراني چه مرئي و چه نامرئي ساطع نمي كند . بنابراين در هنگام استفاده در مقابل دشمن ، از نظر دشمن كاملاً محفوظ باقي مي ماند و اين يك مزيت نسبت به حالت active مي باشد.

در واقع دوربين هاي ديد در شب با اين نوع سيستم كاري با تقويت نوري كه از هدف باز تابيده مي شود و رسانيدن آن به اندازه اي كه بوسيله چشم انسان قابل تشخيص باشد ، امكان ديد در شب را بوجود مي آورند.

امواج مرئي ( Visible Waves )

طيف مرئي تنها محدوده اي است كه بدون نياز به هيچگونه وسيله اي مي توان آنرا رؤيت كرد و دامنه طول موج آن عبارت است از : 400 nm – 760 nm

امواج مادون قرمز (Infrared Radiaton )

مادون قرمز بخشي از طيف الكترومغناطيسي است كه داراي طول موجي بين ( nm 760 –mm 1 ) مي باشد .معمولاً مادون قرمز را به سه قسمت نزديك (Near Infrared ) ، مياني (Mid Infrared ) و دور (Far Infrared ) تقسيم مي كنند كه در ذيل بيان شده است . لازم بذكر است كه فركانس مادون قرمز بين ( T HZ 100 –T HZ 1 ) مي باشد .


آیریس (iris ) مانند عنبیه چشم عمل کرده ومطابق با میزان نور ، ورودی باز و بسته می شوند.آیریس  میزان نور ورودی که به سنسورهای تصویر برخورد می کند را محدود و تنظیم می نماید. نور بسیار زیاد باعث از بین رفتن تصویر و نور کم باعث تیره شدن آن خواهد شد، بنابراین انتخاب آیریسی که مناسب موقعیت دوربین شما باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
به دلیل متفاوت بودن عملکرد چهار آیریس ذکر شده در بالا ،بهتر است در انتخاب آیریس مورد نظر خود دقت کنید.

آیریس ثابت (Fixed iris)
•    در آیریس ثابت دهانه ای که نور از آن وارد می شود ثابت وغیر قابل تغییر است.
•    این نوع آیریس برای ضبط در محیط های داخلی نظیر ادارات یا مدارس که نورمعمولا از بالا می تابد ومیزان نور ثابت است مناسب می باشد.

آیریس دستی (Manual iris)
•    درآیریس دستی کاربر می تواند دهانه را برای ورود نوربیشتر یا کمتر تنظیم کند. این تنظیمات معمولا هنگام نصب، که دسترسی به دوربین راحت تر است، انجام می شود.
•    این نوع آیریس نیز همانند آیریس ثابت مورد استفاده قرارمیگیرد.
آیریس اتوماتیک (Auto iris)
•      این آیریس ها motorized هستند و به طور اتوماتیک میزان باز یا بسته بودن دهانه را طبق میزان ورودی نوردر طول روز تنظیم می کند.

•    آیریس های اتوماتیک به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که دارند نسبت به آیریس های ثابت و دستی گران تر بوده و برای ضبط در محیط های بیرونی که سطح نور متغیر است بسیار مناسب هستند.

پی آیریس (P  iris)
پی مخفف لغت “precise” (دقیق) است. این آیریس نخست توسط شرکت Axis به تولید رسید و با بهره مندی از لنز پی آیریس و نرم افزار مخصوصی، نقاط  ضعف آیریس های اتوماتیک را ازبین برده و در بهبود کیفیت تصاویر بسیار موثر است. پی آیریس باعث پیشرفتهایی در کنتراست ، وضوح تصویر ، رزولوشن و عمق تصویر شده است.
در محیط های پرنور، پی آیریس از بسته شدن بیش از حد دهانه جلوگیری کرده تا تصویر تیره و تار نشود. به همین منظور دوربینهایی با این آیریس برای پروژه های نظارت تصویری در محیط های خارجی بسیار مناسب هستند.