نورافکن های مادون قرمز (IR) نیز کارایی کاملاً شبیه نورافکن های عادی دارند . تنها تفاوت آنها این است که به جای تولید نور مرئی با طول موج پایین تر از 850 نانومتر تولید می کنند .
  
   این طول موج در محدوده دید انسان قرار ندارد و در نتیجه مشاهده منبع تولید روشنایی برای انسان مقدور نخواهد بود اما دوربین های مداربسته قابلیت مشاهده این نور را دارند . به همین دلیل میتوان از نور مادون قرمز برای روشن کردن محیط برای دوربین های مداربسته استفاده کرد بدون اینکه روشنایی مرئی در محیط به وجود آید .

   زمانی که پروژکتورهای مادون قرمز استفاده می شود که چراغ های مادون قرمز دوربین نور کافی را ایجاد نکنند یا دوربین فاقد دید در شب مادون قرمز باشد .
در صورتیکه مخفی بودن نور برای کاربر امری ضروری نباشد از نظر فنی و اقتصادی استفاده از منابع نوری قابل رویت مانند پروژکتورهای عادی توصیه می شود . دوربین با استفاده از این نور تصویری با کیفیت بهتری نمایش میدهد و شما به تصویر رنگی دسترسی پیدا خواهید کرد.

نحوه نصب پروژکتورهای مادون قرمز چگونه می باشد ؟

    نصب این پروژکتور ها کاملاً مانند پروژکتورهای ساده است البته این پروژکتورها ممکن است دارای سنسور نور نیز باشند تا حین کم شدن نور فعال شوند . نصب این پروژکتورها در صورت وجود سنسور نور تنها محدود به رساندن برق خواهد بود . توجه داشته باشید که پروژکتور معمولاً باید زیر دوربین و در جهت دید دوربین نصب شود . در صورت نصب پروژکتور روبروی دوربین احتمالاً با مشکل خیرگی نور روبرو خواهید شد.